Ochrona Linuksa Filtrowanie iptables Sposobem na Zabezpieczenie Systemu

Linux to doskonały system operacyjny, który za pomocą oprogramowania może stać się dobrze zabezpieczonym sterem dla pracowników. Konfigurowanie sprzętu i oprogramowania pozwala na radzenie sobie z atakami sieciowymi. Pewne typy ataków nie są jeszcze znane, a część tych znanych nie jest wykrywana i usuwana przez znane nam oprogramowanie komputerowe. Zobacz dlaczego warto zainstalować sobie program iptables na system Linuks.

Reguł filtrowania jest bardzo dużo w informatyce. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie filtrów do potrzeb użytkownika i systemu operacyjnego. Takie funkcje zawiera w sobie iptables pod system Linuks. Linux dzięki filtrom iptables zyskuje dobre zabezpieczenie. Zapewnienie wystarczającego bezpieczeństwa jest związane z koniecznością posiadania większej liczby programów antywirusowych niż po prostu firewall. Pewien typ ataków może zostać pominięty przez firewall, który też trzeba odpowiednio skonfigurować. Poprawa bezpieczeństwa nadchodzi, gdy mamy pewną dozę nadmiaru oprogramowania antywirusowego.
Instalacja i konfiguracja iptables zapewnia w systemie Linux serwerowym oraz klienckim pełne zabezpieczenie. Takie rozwiązanie zapewnia obniżenie kosztów utrzymania danych na serwerach, bez wycieku danych osobowych oraz ważnych plików. Chociaż iptables oraz zarządzanie nim kosztuje, to jednak budżet zyskuje w szerszej perspektywie, gdy nie musi odzyskiwać danych czy bać się o wyciek informacji.
Iptables może być w pełni wykorzystane. Aby tak skonfigurować ten program, trzeba znaleźć specjalistę od linuxa oraz jego oprogramowania. Ataki sieciowe są częstym przypadkiem i nie unikniemy ich, możemy jedynie się bronić odpowiednim oprogramowaniem. Ścisłe reguły iptables pomagają w takiej walce. Przede wszystkim za pomocą określenia komunikacji między rzeczami z zewnątrz a usługami systemu operacyjnego Linux.


Ochrona danych jest obecnie kluczowym elementem, który właściciele firm uznają za priorytet. Big data jest gwiazdą XXI wieku, która przechowuje bardzo istotne informacje o współczesności. Ochrona danych jest możliwa dzięki instalacji odpowiedniego oprogramowania pod konkretny system operacyjny. Dla systemu Linuks jest to nadal iptables. Jego odpowiednie skonfigurowanie to podstawa do pełnego zabezpieczenia danych.


Źródło: M. Rash, Bezpieczeństwo sieci w linuksie. Wykrywanie ataków i obrona przed nimi za pomocą iptables, psad i fwsnort, Gliwice: Helion 2007.