Czy płatne skórki w mogą dać nam przewagę?

Każdy z nas wie, że gry oferują nam możliwość zakupienia dodatkowej zawartości, takich jak kosmetyczne ulepszenia, zwane również skórkami. Skórki to sprytny sposób wydawców, aby zachęcić graczy do mikrotransakcji i jednocześnie uniknąć zniszczenia wizerunku ich tytułu modelem Pay to Win. Jednak może się czasem zdarzyć tak, że skórki, za które płacimy prawdziwymi pieniędzmi, pomagają nam zdobyć przewagę.

Efekty dźwiękowe towarzyszące skórkom


W grach sieciowych opartych na różnych mocach poszczególnych postaci bardzo ważne są dźwięki, które one wydają. Często pomaga nam to dowiedzieć się, co planuje nasz przeciwnik albo gdzie jest. Są jednak skórki, które są znacznie cichsze lub wręcz zmieniają efekty dźwiękowe różnych ataków. I tak w Overwatch bardzo często podnoszone były argumenty, że nowe skórki, które wydają inne dźwięki, powinny być zbanowane na rankedach, czyli tej części gry, która była nastawiona na poważne rozgrywki i zdobywanie nagród. Z czasem różnice dźwiękowe zostały usunięte i wszystkie skórki mają tak samo głośne ataki, ale na początku gracze chętnie to wykorzystywali.

Ciemna i błyszcząca skórka


Skórki mają przede wszystkim pozwalać graczom się wyróżnić, ale zdarza się czasami tak, że są one tak ciemne, że nie da się ich zauważyć na mroczniejszych mapach czy po prostu w nocy. Zdarzają się też dokładnie odwrotne sytuacje, czyli skórki są tak jasne albo świetliste, że od razu wiadomo jest, gdzie znajduje się gracz. Kiedy ktoś odbija od siebie każdy, nawet najmniejszy promień światła, to staje się bardzo łatwym do zestrzelenia celem. I o ile takie skórki nie pojawiają się w grach opartych na skradaniu się czy inspirowanych wojskiem, o tyle w bardziej kreskówkowych i kolorowych tytułach już jak najbardziej tak, przez co mogą skutecznie przeszkadzać nam w pozostaniu przy życiu.

Strategie budowane pod skórki


Profesjonalni gracze są mistrzami w wyłapywaniu wszystkiego, co może choć trochę zwiększyć ich przewagę. I tak bezbłędnie ocenią, która skórka ma minimalnie krótszą animację, przez to atakuje szybciej albo która z nich najlepiej wtapia się w otoczenie na której mapie. Dlatego na profesjonalnej scenie coraz częściej gracze są zmuszeni grać w skórkach bazowych, czyli tych, które gracze dostają na start, żeby wyeliminować wszystkie różnice, które nie wynikają z umiejętności samych graczy. Dzięki temu takie rozgrywki są bardziej sprawiedliwe. Niestety w grach dalej są one używane i potrafią zdenerwować niejednego gracza, który zna ich sekret.