Jak duże jest zapotrzebowanie na programistów?

Chcesz zostać web developerem lub jesteś ciekaw, które podtypy pracy są najlepiej opłacane? Tworzenie stron internetowych to konkurencyjna i zróżnicowana branża, stale rozwijająca się w miarę pojawiania się nowych języków i frameworków.

Jak duże jest zapotrzebowanie na programistów?

Tworzenie stron internetowych (i ogólnie rozwój oprogramowania) jest jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się branż na świecie. To bardzo dobry czas na bycie deweloperem każdego rodzaju. I mimo rozwoju tej branży pracy, wynagrodzenia nadal rosną. W dzisiejszych czasach nie ma przesytu twórców stron internetowych.

Zapotrzebowanie na deweloperów kwitnie. Minusem tego jest to, że może to być bardzo konkurencyjna branża. Prawdopodobnie będziesz musiał nauczyć się kilku języków i szerokiej gamy umiejętności, aby uzyskać najlepszą pracę. Nadążanie za najnowszymi frameworkami i językami jest kluczowe. Przeczytaj o wszystkich umiejętnościach, jakie powinien posiadać dobry programista: https://zawodowa.pl/jakie-cechy-powinien-miec-dobry-programista

Potrzeba również pewnego zestawu umiejętności, aby zostać programistą. Biegłość w obsłudze komputera, zdolność do wielogodzinnej koncentracji oraz talent do nauki kilku nowych i unikalnych języków wymagają czasu i praktyki, aby je rozwinąć, dlatego są stosunkowo wysoko poszukiwane.

Ludzie spędzają coraz więcej czasu w Internecie, a firmy podążają tam za nimi. Każda firma chce i musi mieć stronę internetową, a każda osoba stara się rozpocząć działalność w sieci. Osoby te potrzebują programistów, którzy stworzą od podstaw funkcjonalne strony internetowe. Ponad połowa ludności świata korzysta z Internetu, a programiści stron internetowych są potrzebni do budowania i dostosowywania sklepów internetowych, blogów, gazet, gier i stron informacyjnych.

Rodzaje programistów stron internetowych

Generalnie web developerzy dzielą się na trzy główne specjalizacje: frontend, backend i full stack.

  • Frontend developer: Frontend developerzy pracują po stronie klienta, projektując interfejsy użytkownika i sprawiając, że strona wygląda i działa zgodnie ze specyfikacją. Ściśle współpracują z projektantami stron internetowych. HTML, CSS i JavaScript to ich podstawowe języki, mogą też pracować z frameworkami CSS i JavaScript.
  • Backend Developer: Backend developerzy pracują nad zadaniami po stronie serwera, upewniając się, że wszystko działa płynnie za kulisami. Konieczne jest zrozumienie baz danych i złożonych systemów. Dostępna jest znacznie szersza gama języków, w tym PHP, Ruby, Python i Java, a także frameworki takie jak Ruby on Rails.
  • Full-stack developer: Full-stack developer robi zarówno frontend jak i backend i ma głębokie zrozumienie obu. Trzeba nabyć wiele umiejętności i być przygotowanym na dostosowanie się do wszystkiego.