Co to jest piksel?

W świecie technologii często uważamy słowa za coś oczywistego, choć w rzeczywistości nie wiemy, co one oznaczają i do czego tak naprawdę służą. Tak właśnie dzieje się z pojęciem „piksela”. Wszyscy kojarzymy ten termin z aparatami cyfrowymi, rozdzielczością zdjęć lub tym, jak będą one wyglądały po zrobieniu. Ale czy naprawdę wiemy, czym jest piksel?

Słowo „piksel” pochodzi od angielskiego wyrażenia „picture element”, które tłumaczy się na język angielski jako „element obrazu” i jest najmniejszą jednostką, na którą podzielony jest obraz cyfrowy (zdjęcie, wideo lub ramka).

Najlepszym sposobem na zrozumienie, czym jest piksel, jest zobaczenie, czym on jest. W tym celu można na przykład zrobić zdjęcie cyfrowe i powiększyć przechwycony obraz mocno na komputerze, korzystając z powiększenia programu, którego używasz. Po wykonaniu tego eksperymentu zobaczysz małe kwadraty w kolorze, czarnym, białym lub w odcieniach szarości, umieszczone pionowo i poziomo. Te kwadraty to piksele, które tworzą obraz cyfrowy. W ten sposób obrazy są skonfigurowane jako prostokątna matryca pikseli, gdzie każdy piksel tworzy minimalny punkt. Kompletny obraz jest więc zjednoczonym blokiem tysięcy pikseli. Tworzą one tak zwaną „mapę bitową”.

W monitorach kolorowych liczba bitów używanych do reprezentacji każdego piksela określa, ile kolorów (lub zakresów szarości) może być wyświetlanych. Każdy piksel składa się z trzech kropek, jednej czerwonej, jednej niebieskiej i jednej zielonej. Każda z tych kropek zbiega się w tym samym punkcie. Jakość obrazu zależy od jego rozdzielczości, czyli od tego, ile bitów jest używanych do reprezentacji każdego piksela.

Aby zrozumieć czym jest piksel, konieczne jest poznanie innego terminu: „głębia koloru”, jest to zdolność do przechowywania koloru i jest mierzona w bitach. Odcień koloru pikseli uzyskuje się poprzez połączenie trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Proporcje każdego z kolorów użytych w każdym pikselu określają rezultat obrazu.

Megapiksel, natomiast, składa się z 1,048,576 pikseli. Pojęcie to jest często używane w odniesieniu do rozdzielczości aparatów cyfrowych. Im więcej megapikseli ma obraz, tym jest on ostrzejszy i wyraźniejszy. Należy pamiętać, że megapiksele wpływają nie tylko na jakość zdjęcia, ale także na jego rozmiar.