Co to jest IMAP i jakiego są jego zalety?

Na pewno nie raz słyszałeś termin IMAP związany z pocztą elektroniczną, ale czy wiesz czym tak naprawdę jest IMAP? Dzisiaj postaramy się w prosty sposób wyjaśnić co oznacza ten termin.

Co to jest IMAP?

Po pierwsze, IMAP jest skrótem od Internet Message Access Protocol. IMAP to protokół sieciowy, który umożliwia dostęp do wiadomości e-mail przechowywanych na serwerze. Dzięki temu protokołowi, dostęp do poczty elektronicznej można uzyskać z każdego komputera podłączonego do Internetu.
Zanim w pełni zrozumiemy, czym jest IMAP i na czym polega jego działanie, musimy rozważyć jeszcze jeden termin: POP. POP to kolejny protokół, który jest również używany do dostępu do poczty elektronicznej z serwera, ale jest bardziej złożony niż poprzedni. Najbardziej znanym z nich jest POP3. Oba protokoły są obecnie najczęściej stosowane.
IMAP został stworzony w 1986 roku i stał się poważnym konkurentem dla POP. Do dostępu do serwera pocztowego używamy zwykle protokołu POP3 lub IMAP4, natomiast do wysyłania e-maili używamy protokołu SMTP.

Zalety IMAP.

IMAP ma wiele zalet w porównaniu z POP3, które pokrótce opisujemy poniżej.

  1. Kiedy używamy POP3, musimy połączyć się z serwerem pocztowym w krótkim czasie, podczas gdy kiedy używamy IMAP, pozostajemy połączeni, podczas gdy interfejs pozostaje aktywny i pobieramy wiadomości na nasze żądanie. Tak więc, IMAP jest znacznie szybszy dla tych z nas, którzy mają dużą ilość wiadomości.
  2. POP3 zakłada, że zalogowany użytkownik jest jedynym właścicielem konta pocztowego, podczas gdy IMAP pozwala na jednoczesne logowanie się wielu użytkowników i zapewnia mechanizmy wykrywania zmian dokonanych w skrzynce odbiorczej przez innego użytkownika.
  3. MAP pozwala użytkownikom na pobieranie poszczególnych części wiadomości lub na dostęp do całej wiadomości.
  4. IMAP wykorzystuje system flag, na podstawie których możemy zobaczyć status wiadomości: wysłane, usunięte, przeczytane. Flagi te pozwalają kilku użytkownikom podłączonym do tego samego konta w różnym czasie zobaczyć zmiany dokonane przez innych użytkowników.
  5. IMAP pozwala na tworzenie, zmianę nazwy lub usunięcie wiadomości z serwera. Umożliwia również przenoszenie wiadomości między różnymi kontami e-mail.
  6. IMAP udostępnia mechanizm, dzięki któremu użytkownicy mogą poprosić serwer o wyszukanie wiadomości e-mail według różnych kryteriów. Dzięki temu użytkownicy nie muszą pobierać wszystkich wiadomości ze swojej skrzynki pocztowej, co przyspiesza wyszukiwanie.
  7. IMAP stworzył mechanizm, dzięki któremu można go rozbudowywać. Istnieje wiele rozszerzeń IMAP i wszystkie są w powszechnym użyciu.